Erre jártunk

Észak-Mezőség: felmérő- és építőtábor 2018-ban

Személyes összefoglaló, háttér, történet

2018. augusztus 13-19.  |   Alsótők, Felsőtők, Magyarszarvaskend, Esztény



Az Alapítvány idei épületekkel, épített örökséggel foglalkozó táborát egy év kihagyás után szerveztük meg újra. Tavaly sajnos nem jutott rá kapacitás. Idén viszont újult erővel, egy már ismert helyszínre, Alsótők, Felsőtők, Magyarszarvaskend, Esztény (Észak-mezőség) tértünk vissza.

Változik a világ. Változik a szociális-, a természeti-, a gazdasági- és a jogi környezet is... Már nem lehet Erdélyben sem gerilla módszerekkel templomot felújítani. Szerencsére azonban azt sem lehet mondani, hogy ne lenne pénz a templomok felújítására. A Magyar állam támogatásával a következő években 300 református templom újulhat meg.

Az Alapítvány szemszögéből összefoglalva a helyzetet: 1. a román szabályozás és ellenőrzés is szigorodott. A műemlékeket érintő legkisebb beavatkozásokat is engedélyeztetni kell. 2. Az erdélyi magyarság az utóbbi években nem szűkölködik anyagi forrásokban. A lelkes, kicsiny templommentő beavatkozásaink ránk nézve veszélyessé, a közösségek számára sok esetben értéktelenné váltak.

Megjelent azonban egy új terült, ahol elkél a segítség: a magyarországi forrásokból indított templomfelújítási folyamatok okán a romániai mérnök gárda nyakába szakadt rengeteg munka szinte teljesíthetetlen a jelenlegi kapacitásokkal. És nem csak egyáltalán a teljesítés kérdése jelent veszélyt, hanem a sietségből, munkamennyiségből és bőségből következő esetleges minőségromlás is. Mert bizony egy-egy templom egy teljes mérnököt, teljes mérnöki odaadást és figyelmet igényel. Az épület múltját, jelenét jól ismerő, gondjait értő felelős szakembereket.

Így az Alapítvány eddigi épített örökség óvó profilját kissé átalakítva, a konkrét építési (kivitelezési) munka helyett, a felmérési, dokumentálási (tervezési) feladatok felé tettük át a hangsúlyt. Így jutottunk el újra Alsőtők térségébe, ahol a Maksay Ádám építész vezette M&M Design iroda dolgozott a fent nevezett 4 észak-mezőségi templomon.

Hogy a szakmai felkészültségünket erősítsük, felvettük a kapcsolatot a BME Építészettörténeti és műemléki Tanszék oktatóival, Halmos Balázs PhD és Marótzy Katalin PhD egyetemi adjunktusokkal. A velük kötött együttműködés mentén a BME Építészmérnöki Karának hallgatói között hirdettük meg a tábor eseményét így végül 8 hallgatóval, 2 főállású egyetemi oktatóval, 1 fő fizikai munkákat segítő Kádár Sebivel és mi ketten Füsi Zsófival vágtunk neki a nagy útnak.

Tábor – munka

A tábor a tervezett menetrend szerint zajlott le. Szerencsére ez már a sokadik általunk szervezett erdélyi tábor volt, így ketten Zsófival rendkívüli módon összeszokottan tudtuk kezelni az esetleges váratlan helyzeteket is. Szállásunk az előzetes terveknek megfelelően a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány áltál gondozott felsőtőki Almásy Kúria tangazdaság épületében volt. Igazi tábori hangulat uralkodott már a földre leterített matracaink és hálózsákok láttán, de a helyzet csak akkor kezdett fokozódni, mikor a második napon elfogyott a víz a kútból... A vezetékes vízhálózat nem éri még el Felsőtőköt, így a régi jól bevált ásott kút a víz elsődleges forrása, azonban a száraz időjárás okán szép lassan a szivattyú szintje alá apadt a kút szintje, hozama pedig minimális volt. A váratlan körülményt elég jól kezelte a csapat. Néhány extra vödörrel megoldottuk, hogy az egyébként tekerősen is működő kútból a mosakodáshoz és toalett öblítéshez elegendő vizünk legyen, a főzéshez iváshoz pedig bevásároltunk palackos vízből.

Az étkezést az eddig általam tapasztalt erdélyi étkezések csúcsát jelentő Irénke néni biztosította Magyarszarvaskenden. Itt két-háromfogásos meleg ebédet és vacsorát kaptunk Irénkéék újdonsült „háziéttermében”. A reggelit magunk készítettük, melyhez a hozzávalót Zsófival előre megvásároltuk.

A hét eredményességét mutató célkitűzések két irányt vettek: 1.) a kolozsvári M&M Design iroda munkatársai által készített szkennelt képeket kiegészítendő részletrajzokat kellett elkészíteni 3 templomra; 2.) illetve az alsótőki templom héjazatát kellett kijavítanunk egy helyi ácsmester segítségével. Az 1. pontot túl is teljesítettük, hiszen, nem csak a kézi manuálék készültek el digitálisan, de a szkennelt modelleket is elkezdték felrajzolni a hallgatók. Úgy gondolom, hogy amellett, hogy eredményesen és szakmai minőséggel segítettek bele a felmérési tervdokumentációk készítésébe - ami ugyebár az engedélyezési tervdokumentációk készítésének az alapja - sikerült számukra élés terepen egy szuper tanulási, megismerési lehetőséget biztosítani. A tábornak ez a része véleményem szerint minden elképzelést felülmúlt: az Alapítvány célkitűzésivel egyeztethető hasznos munkát végeztünk a szórvány magyarság épített örökségének védelme érdekében egy helyi mérnökgárda felügyelete alatt és segítségére úgy, hogy közben építészhallgatók kerülhettek közelebb a műemlékes hivatás rejtelmeihez.

Sajnos a 2. pont nem lett ekkora siker. Többszöri egyeztetés ellenére egy tőlünk független tényező keresztül húzta a kivitelezési munka e heti megvalósítását: az ács csapat - akik egyébként is túlterhelten dolgoztak – elfeledkezett arról, hogy pont a tábor hetére esett egy román nemzeti ünnep, amikor nem dolgozhatnak hivatalosan, így még jobban megcsúsztak a munkájukkal. Sajnos nem értek ide. A vezetőjük egyébként eljött egy fél órára, megbeszéltük a műszaki megoldásokat és ígéretet tett arra, hogy a munka szeptember végégi elkészül. Ezt azóta telefonon is megerősítette. Így a táborban a fizikai munkánk kimerült a felsőtőki templomon és tövében kinőtt fák kiirtásán, mellyel a gyülekezet belső nyugalmát is felzavartuk. Van, amikor segíteni is nehéz.

Csapat – energiák

Az Úr velünk volt a hét alatt is, mert minden szerencsétlenség, baleset, nagyobb probléma nélkül egyben hazaértünk, úgy, hogy hasznos munkát hagytunk hátra magunk mögött. Értékes és érdekes embereket ismertünk meg és sokat gyarapodtunk szellemi szinten. A hallgatók visszajelzése pedig egy olyan szívhez szóló levélben öltött testet, hogy már csak azért is megérte végigvinnünk ezt a tábort. Kívánom, hogy legyen áldás a munka további folytatásán!

ÁSA összefoglaló 2018 BÁ
ALAP ADATOK
A tábor időszaka: 2018. augusztus 13-19
A tábor helyszínei: Alsótők, Felsőtők, Magyarszarvaskend, Esztény
Szervező: Ágoston Sándor Alapítvány és a BME Építészettörténeti és műemléki Tanszék
Műemlékes szakmai vezetők: Halmos Balázs PhD és Marótzy Katalin PhD
Táborvezető: Bihari Ádám és Füsi Zsófia
Segítők: Kádár Sebestyén
Diákok: Balaton Anna Lolita, Boros Anna Eszter, Kovács Rita Georgina, Soós Zsófia, Szunter Tibor, Szűcs Lilla, Yang Zhu Quing